Лимонаденият гол носи титлата на канарчетата през 1967 година

Седем ранени от хвърлените бутилки в скандалния мач с Левски. Жълто-черните са първи сред равни в най-щуравия шампионат
17-06-2017 07:27 1789 0

Антон АНТОНОВ

През тази седмица Ботев празнува достолепен юбилей на втората си шампионска титла. Преди половин век под ръководството на болния левскар Васил Спасов (Валяка) Динко Дерменджиев и компания носят златните медали край Бирената. Първенството 1966/67 г.г. все още е считано за най-щурото в историята на българския футбол. При това титлата е подплатена с прочутия Лимонаден гол в последната секунда на мача с Левски.

Според историците 1967 г. се явява една от най-силните в историята на българския футбол въобще. Същата пролет ЦСКА и Славия играят на полуфинал в турнирите на УЕФА. Националният отбор на България бие колоси като Португалия с Еузебио по пътя към четвъртфиналите на Евро-68.

Преди сезона нищо не предвещава, че Ботев може да се пребори за първото място. Вицешампион през 1963 г. и бронзов медалист две години преди това, през лятото на 1966 г. отборът се разделя с легендарния си треньор Георги Генов - Джогата, водил храбрия тим в продължение на цели 13 сезона. Мястото му е заето от Васил Спасов - Валяка.

Валяка, който е бивш футболист и треньор на Левски, бързо разбира, че разполага с мощен състав, който има сили да влезе поне в челната тройка. Пред вратаря Карушков оперира свирепа отбрана начело с безкомпромисния Райко Стойнов и смелчагата Иван Глухчев. Атаката на Валяка изглежда внушително - води я Динко Дерменджиев - Чико, там са още Георги Попов - Тумби, Добри Ненов и Мики Костадинов.

Сезонът почва с две равенства в градските дербита със Спартак (0:0) и Локомотив (1:1). В шестия кръг късен гол на Никола Цанев спасява ЦСКА от загуба под тепетата, след като ботевци водят почти до края с попадение на Ненов. На 1 октомври настъпва историческият мач на "Герена" с Левски.  Тайфунът от Пловдив Георги Попов - Тумби сам бие сините с 2:1. Вторият му гол е истински шедьовър, след като преминава на скорост от центъра през цялата отбрана на софиянци плюс вратаря Бисер Михайлов и вкарва на празна врата. В 13-ия кръг мераците на Славия са охладени с 2:0 след голове на Ненов и Тумби. В крайна сметка Ботев завършва есенния сезон на трето място, със седем победи, шест равенства и две загуби.

Пролетта почва с конфузно поражение от Спартак (Пд) с 0:1. За този мач се говори, че е даден без бой, за да се спасяват съгражданите от изпадане. За сметка на това Битката за Пловдив срещу Локомотив е спечелена хитро с 1:0. Голът на Тумби носи победата с 1:0 и изкачва ботевци втори в класирането. Още по-изстрадана е следващата победа над Миньор (Пк), отново с 1:0. Мачът върви без гол до последната секунда. Когато вече мракът се спуска над Пловдив, Добри Ненов стопля сърцата на съгражданите си с гола за победата. С нея Ботев излиза на първо място за пръв път през сезона.

В началото на месец април всички привърженици на Ботев вече са в прединфарктно състояние, тъй като са се задали един след друг мачовете с ЦСКА и Левски. Пред 27 000 зрители на Българска армия пловдивчани направо помитат шампионите от ЦСКА с 3:1. Глухчев захапва Якимов и не му дава да мръдне. В 24 минута няколко хиляди привърженици на Ботев хвърлят шапки от радост, когато Тумби вкарва първия гол. Вторият на Динко Дерменджиев - Чико пада, след като бързакът от Пловдив надбягва цялата отбрана в червено. Четвърт час преди края Чико прави 3:0 и чак след това Димитър Пенев връща един гол за ЦСКА.

Седмица по-късно Левски гостува в Пловдив, а двубоят се явява своеобразно дерби за шампионската титла. 45 000 запалянковци се натъпкват в Голямата къща, както наричат стадион Девети септември. Ботевци излизат без най-силния си играч за сезона, контузения Тумби. Бърз гол на Гунди дава аванс на гостите от София. Сините устискват без гол до почивката, а през второто полувреме треньорът им Кръстьо Чакъров нарежда да се играе опълченската. Само където не е нахвърлял чували с пясък пред вратата! Голямата драма става в последната минута, когато Ботев бие корнер. След центрирането капитанът на пловдивчани Райко Стойнов докопва топката и бие през мелето към вратата. Някъде от голлинията халфът на Левски Георги Георгиев - Дълга Мара я избива.

Има ли гол, или не? Страничният съдия Атанас Щерев обявява попадението за редовно и се затичва към центъра. Главният арбитър Атанас Ставрев от Варна обаче се бави с отсъждането. Народът настръхва! Публиката, която е насядала дори и по пистата, започва да хвърля лимонадени шишета към игрището. В крайна сметка съдията надува свирката и зачита попадението: Ботев - Левски 1:1.

Левскарите вдигат олелия до небето. От Герена вият, че съдията се уплашил да анулира попадението. Пловдивчани пък се кълнат, че топката е влязла във вратата, преди Дълга Мара да я изчисти.

Свикано е спешно заседание в Българската федерация по футбол. Лимонаденият гол остава в сила, но Ботев си плаща с наказание лишаване от домакинство за два мача. Пращат Валяка и хората му да играят в Пазарджик. Сега пък вой надават от Пловдив. Казват, че шефът на федерацията Недялко Донски и хората му не мерят с еднакъв аршин. Причината е, че подобни безредици малко по-рано има и на мача между Левски и Спартак (Пд). Сините също са наказани без домакинство, само че ги пращат да играят на… националния стадион Васил Левски.

Изгнанието в Пазарджик е предшествано от тежка загуба с 0:2 срещу Локомотив в София. След това за 180 минути на пазарджишкия стадион "Любен Шкодров" майните вкарват само един гол срещу врачанския Ботев (1:0) и завършват при нулево реми с Черно море. При завръщането в Пловдив с триста зора надвиват Марек с 2:1.

Така решителен за титлата се оказва двубоят срещу втория в класирането Славия на Овча купел. Ако бият, ботевци стават шампиони. Три минути преди края те водят с гол на Тумби и вече предвкусват победата. Точно тогава русолявото халфче на белите Емо Манолов отправя единствения точен удар към вратата на Ботев и спасява точката за 1:1.

Седмица по-късно титлата е подпечатана в Пловдив пред рекордните за стадион Христо Ботев 32 000 зрители. Противник е Спартак (Сф), който се слави с най-коравата защита в А група. Наричат я Трета хирургия заради суровите мъжаги Добромир Жечев, Милко Гайдарски и Стоян Китов. Мачът завършва 0:0.

Ще бъде ли достатъчна точката? Точно тогава по радиото съобщават, че Ботев (Бургас) и Славия са приключили при резултат 1:1. Целият стадион изригва - титлата е в Пловдив!

Така Ботев става шампион в сезон, определян като най-лудия в историята на А група. Пловдивчани грабват титлата, след като са победили насред София Левски и ЦСКА. Специалистите са категорични, че това е единственото първенство, в което всеки отбор е можел да победи и най-силните. Така например Ботев е единственият шампион в историята на А група, който печели титлата с едва 13 победи, колкото имат и следващите три отбора в таблицата Славия, Левски и Спартак (Сф).

В крайното класиране тимовете от първо до 11-о място се подреждат през една точка един от друг. Парадоксите продължават с това, че седмият в А група Ботев (Враца) е вкарал шест гола повече от първенеца Ботев (Пд). Предпоследният в класирането Дунав (Русе) изпада с повече вкарани голове от вицешампиона Славия - 35 срещу 33. Опашкарят Марек пък завършва с повече победи от 11-ия Локо (Пд) - 8 срещу 7.

ЦСКА също не е цвете за мирисане, макар че прави фурор в Европа. Левски точно тогава също няма повод за радост, понеже е предпоследен! В крайна сметка лаврите обира Ботев (Пд) - пръв сред равните в най-щурия шампионат за всички времена.