43 точки за 10 минути - само Академик го може!

13-05-2017 09:33 293 0

Георги АНАСТАСОВ

Инфарктната победа на Академик Бултекс 99 срещу гостуващия Спартак Плевен с 97:96 бе съпроводена с още един неофициален рекорд на пловдивския тим. В първата четвърт домакините вкараха цели 43 точки! Това прави по повече от 4 точки в минута, при положение, че съперникът разполага ас 24 секунди за атака. Постижение, което е безпрецедентно за целия сезон в Националната баскетболна лига. Нито един друг отбор не е вкарвал толкова точки за 10 минути игрово време. Любопитното е, че второто място по този показател държи Спартак Плевен, който вкара 38 точки във втората четвърт при домакинската си победа срещу Ямбол с 95:88 преди месец. Трети е Берое с 35 точки за една част, а Академик Бултекс два пъти е вкарвал по 34 точки - при предишното домакинство на Спартак и срещу Черно море - отново в зала Строител. Така отборът на Асен Николов е единствен в Лигата, който е прехвърли границата на 40-те точки за една четвърт. А постижението през същите тези първи 10 минути в събота вечер - 8 тройки от 8 опита, също може да претендира за рекорд на сезона.

Домакините изиграха първа четвърт, каквато рядко се вижда - с много точна игра в защита и перфектна далечна стрелба. След това нещата се объркаха, тъй като гостите заиграха с трима високи играчи - Савич, Маринчешки и Гълъбов. Плевенчани напълно овладяха подкошието и до последната секунда мачът бе на кантар. Точно тогава Джордан Семпъл за пореден път показа класата си и вкара победния кош от много трудна позиция. А треньорското ръководство в лицето на Асен Николов и помощниците му отново взе най-точните решения в инфарктния завършек на мача. Академик Бултекс 99 стана съавтор на десетина от най-завързаните срещи, завършили с разлика до 3 точки. И успя да спечели всички без един - второто гостуване в Правец на Лукойл Академик. Това не може да бъде само късмет. Върховите постижения не спират дотук. Шакир Смит направи поредния си уникален мач и записа рекордните си за сезона 30 точки и невероятния коефициент 33. За Академик Бултекс 99 това бе пета поредна победа и 10-а поредна в зала <192>Строител<201>. Пловдивският тим е единствен в лигата без загуба у дома.

Драматичната победа затвърди студентите на второто място. Трябва им една победа в оставащите два мача до края на редовния сезон - домакинствата на Берое в петък и на Рилски спортист на 22 април. Дори при две загуби нищо не може да ги измести от третото място. Много е интересна борбата за другите ключови места, които ще определят съперниците в плейофите. Единственото, което се знае със сигурност, е, че Левски вече е извън борбата и може да закрива сезона. Ако Академик е втори, ще играе с Ямбол или Черно море, които имат равни показатели, но още в следващия кръг се изправят един срещу друг във Варна. В последния кръг Ямбол посреща Левски, а Черно море гостува на Спартак Пл. Ако Академик остане трети /при две загуби и победа на Берое над Балкан в Стара Загора в последния кръг/, ще срещне шестия в класирането. В момента на тази позиция е Спартак Пл с 32 т. Пред него е Балкан с 34. Двата тима играят един срещу друг в петък в Ботевград и победа на домакините им гарантира 5-то място. Евентуален успех на Спартак обаче им дава теоретични шансове за тази позиция, ако Балкан загуби от Берое в последния кръг и плевенчани бият Черно море. Тогава двата тима ще се изравнят по точки, но Спартак ще има 3:0 победи срещу Балкан в директните срещи.